ČNB prvně od loňského května zvýšila úrokové sazby

únor 2020

Bankovní rada ČNB rozhodla o navýšení úrokové sazby, základní stoupla na 2,25 procenta. I přes predikci neměnné výše základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úroků, stoupla o 0,25 procentního bodu. Predikuje se pozvolné zdražení hypoték a dalších úvěrů.

V reakci na velmi překvapivé rozhodnutí ČNB se česká koruna vyšplhala až na 25 CZK/EUR. Ukazuje se, že obavy ze zvyšující se inflace tak převážily nad zpomalující se domácí ekonomikou. Ekonomové se domnívají, že toto navýšení ze strany ČNB zůstane beze změny a repo sazba setrvá na úrovni 2,25 procenta.  

Zvýšila se také lombardní sazba, a to o 0,25 procentního bodu na 3,25 procenta. Lombardní sazba je procentuální sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů. Ke zvýšení o 0,25 procentního bodu na 1,25 procenta došlo i u diskontní sazby, na kterou jsou například navázána penále za nesplácené úvěry nebo neuhrazené daně.

Je třeba si uvědomit, že úroky bankovních vkladů a úvěrů se odvíjí od sazeb ČNB. Firmám zvýšení úroků přináší dražší úvěry na investice a domácnostem dražší půjčky na bydlení.

Zdroj: ctk.cz

Zpět na výpis článků
Získejte výhodný hypoteční úvěr online
1 rok
30 let
1 rok
10 let

K úvěru a finanční informace

K domácnosti, bydlení, kontakt

Zaslat nový ověřovací kód

Proč si nás vybrat

Používáme nejvyspělejší technologie na zpracování hypoték
Vždy navrhujeme individuální úrokové sazby
Možnost odborných hypotečních konzultací
Top-hypotéku řeší jen ti nejlepší hypoteční specialisté

Hypoteční novinky

Na co si dát pozor u hypotéky: Rada od hypotečního specialisty

květen 2024

Hypotéka je dlouhodobý finanční závazek, který může výrazně ovlivnit vaši ekonomickou situaci. Proto je důležité seznámit se s mnoha aspekty…

Číst celý článek

ČNB snižuje úrokové sazby: Jaký to bude mít dopad na hypotéky?

březen 2024

Dne 20. března 2024 Česká národní banka (ČNB) na svém zasedání snížila dvoutýdenní repo sazbu o 0,5 procentního bodu na 5,75 %.

Číst celý článek

Potřebujete rychle s něčím poradit? Neváhejte nás kontaktovat!

Telefon +420 776 412 910
Pondělí - Pátek 9.00 - 18.00

Srovnáváme pro vás nabídky všech hypotečních bank v ČR