ČNB prvně od loňského května zvýšila úrokové sazby

únor 2020

Bankovní rada ČNB rozhodla o navýšení úrokové sazby, základní stoupla na 2,25 procenta. I přes predikci neměnné výše základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úroků, stoupla o 0,25 procentního bodu. Predikuje se pozvolné zdražení hypoték a dalších úvěrů.

V reakci na velmi překvapivé rozhodnutí ČNB se česká koruna vyšplhala až na 25 CZK/EUR. Ukazuje se, že obavy ze zvyšující se inflace tak převážily nad zpomalující se domácí ekonomikou. Ekonomové se domnívají, že toto navýšení ze strany ČNB zůstane beze změny a repo sazba setrvá na úrovni 2,25 procenta.  

Zvýšila se také lombardní sazba, a to o 0,25 procentního bodu na 3,25 procenta. Lombardní sazba je procentuální sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů. Ke zvýšení o 0,25 procentního bodu na 1,25 procenta došlo i u diskontní sazby, na kterou jsou například navázána penále za nesplácené úvěry nebo neuhrazené daně.

Je třeba si uvědomit, že úroky bankovních vkladů a úvěrů se odvíjí od sazeb ČNB. Firmám zvýšení úroků přináší dražší úvěry na investice a domácnostem dražší půjčky na bydlení.

Zdroj: ctk.cz

Zpět na výpis článků
Získejte výhodný hypoteční úvěr online
1 rok
30 let
1 rok
10 let

K úvěru a finanční informace

K domácnosti, bydlení, kontakt

Zaslat nový ověřovací kód

Proč si nás vybrat

Používáme nejvyspělejší technologie na zpracování hypoték
Vždy navrhujeme individuální úrokové sazby
Možnost odborných hypotečních konzultací
Top-hypotéku řeší jen ti nejlepší hypoteční specialisté

Hypoteční novinky

Ceny nemovitostí po kratší pauze opět rostou

červen 2020

Předpokládaný pokles cen nemovitostí vlivem pandemie koronaviru se zatím nepotvrzuje. Ceny nemovitostí sice v dubnu kontinuálně klesaly, v …

Číst celý článek

Opětovné zlevnění hypoték – míří již pod 2 procenta!

červen 2020

Postupné zlevňování hypoték zatím nekončí. Konec nouzového stavu v České republice sebou přinesl značné zlevnění hypotečních úvěrů napříč celým…

Číst celý článek

Potřebujete rychle s něčím poradit? Neváhejte nás kontaktovat!

Telefon +420 776 412 910
Pondělí - Pátek 9.00 - 18.00

Srovnáváme pro vás nabídky všech hypotečních bank v ČR