Dynamika Hypotečního Trhu v Roce 2023: Vývoj Úrokových Sazeb a Objemu Hypoték

leden 2024

Český hypoteční trh v posledním roce zažil několik významných změn, které ovlivnily jak úrokové sazby, tak i objem poskytnutých hypoték. Podle dat České bankovní asociace (ČBA) zaznamenal hypoteční trh v roce 2023 proměnlivý vývoj.

V první polovině roku 2023 došlo k růstu úrokových sazeb a objemu poskytnutých hypoték. Například v únoru 2023 vzrostl objem poskytnutých hypoték o pětinu a úroková sazba klesla na 5,9%​​. Tento trend pokračoval až do léta, kdy v červenci klesla průměrná úroková sazba na 5,8% a v srpnu dokonce mírně pod hranici 5,8%​.

Zajímavým jevem je i fluktuace tržních úrokových sazeb. V posledních týdnech roku 2023 se očekávalo snižování sazeb ze strany hlavních centrálních bank, což mělo za následek rychlejší pokles úrokových sazeb delších splatností. To mohlo naznačovat rychlejší pokles hypotečních sazeb, než se původně předpokládalo​.

Průměrná výše hypotéky v říjnu 2023 pokračovala v mírném růstu a dosáhla výše 3,2 mil. Kč, což byla nejvyšší hodnota od března předchozího roku. V listopadu 2023 pak průměrná výše hypotéky nepatrně poklesla na 3,21 mil. Kč, ale stále šlo o druhou nejvyšší hodnotu v daném roce​.

Komentáře ekonomů naznačují, že i přes očekávaný pokles hlavní sazby ČNB o 3 procentní body, bude výhled na delší úrokové sazby stabilnější. Hypoteční sazby by měly nadále postupně mírně klesat, ale nelze očekávat obdobně rychlé snižování, jako v případě hlavních sazeb centrální banky​​.

Celkově lze říci, že rok 2023 přinesl změny v hypotečních sazbách a objemu hypoték, a to v reakci na vývoj tržních úrokových sazeb a ekonomickou situaci. Tyto informace jsou klíčové pro potenciální žadatele o hypoteční úvěr, kteří by měli pečlivě sledovat aktuální trend v úrokových sazbách a objemu hypoték, aby mohli učinit informované rozhodnutí ohledně svého budoucího financování bydlení.

Potřebujete poradit i s Vaší hypotékou? Zeptejte se našich hypotečních specialistů!

Zdroj: redakce Top-hypoteky.cz, ČBA Hypomonitor

Zpět na výpis článků
Získejte výhodný hypoteční úvěr online
1 rok
30 let
1 rok
10 let

K úvěru a finanční informace

K domácnosti, bydlení, kontakt

Zaslat nový ověřovací kód

Proč si nás vybrat

Používáme nejvyspělejší technologie na zpracování hypoték
Vždy navrhujeme individuální úrokové sazby
Možnost odborných hypotečních konzultací
Top-hypotéku řeší jen ti nejlepší hypoteční specialisté

Hypoteční novinky

Na co si dát pozor u hypotéky: Rada od hypotečního specialisty

květen 2024

Hypotéka je dlouhodobý finanční závazek, který může výrazně ovlivnit vaši ekonomickou situaci. Proto je důležité seznámit se s mnoha aspekty…

Číst celý článek

ČNB snižuje úrokové sazby: Jaký to bude mít dopad na hypotéky?

březen 2024

Dne 20. března 2024 Česká národní banka (ČNB) na svém zasedání snížila dvoutýdenní repo sazbu o 0,5 procentního bodu na 5,75 %.

Číst celý článek

Potřebujete rychle s něčím poradit? Neváhejte nás kontaktovat!

Telefon +420 776 412 910
Pondělí - Pátek 9.00 - 18.00

Srovnáváme pro vás nabídky všech hypotečních bank v ČR