Hlavní změny novely zákona o spotřebitelských půjčkách od 01.12.2016

listopad 2016

Již 01.12.2016 začne platit novela zákona o spotřebitelských půjčkách. Novela přináší přísnější podmínky pro poskytovatele úvěrů.

Současně dochází k větší ochraně zájemců o půjčku. Většina novelizovaných ustanovení se týká i segmentu tzv. mikro půjček. Tedy půjček do výše 5 000 Kč, na které se doposud pohlíželo s ještě menší přísností, než jinde.

1. Větší přehlednost pro klienty

Poskytovatelé půjček budou povinni poskytnout nejenom smlouvu o úvěru, ale i jednoduchý přehled s rekapitulací všech důležitých informací. Ty by měly například obsahovat:

  • výše úvěru
  • úroky a poplatky
  • doba splatnosti
  • podmínky splácení
  • a další

2. Důkladnější prověření bonity

Novela přináší také více povinností v souvislosti s prověřováním bonity žadatele o půjčku. Poskytovatel úvěru nově musí pořádně prověřit, zda je spotřebitel schopen půjčku splácet. Lze tedy očekávat, že při schvalování žádostí o úvěr čeká zájemce více administrativy, zejména ve vazbě na jeho příjmy a výdaje.

Hlavní ochrana spočívá v tom, že pokud by společnost bonitu dostatečně neprověřila, může dlužník požadovat zneplatnění smlouvy. Ovšem nejdéle ve lhůtě 3 let od uzavření smlouvy o úvěru.

3. Menší sankce pro dlužníky

Další změnou, která by měla dlužníkům ulehčit život, je regulace sankcí. Při prodlení se splátkami budou moci věřitelé naúčtovat smluvní sankce nejvýše do 50 % půjčky, ovšem maximálně 200 000 Kč. Denní úrok z prodlení nesmí být více, než 0,1 %.

4. Příznivější podmínky u předčasné splátky hypotéky

Spotřebitelé, kteří získali peníze k předčasné splátce úvěru, již nebudou tolik sankcionováni. Při každém výročí uzavření smlouvy (konkrétně v měsíci před tímto termínem) bude nyní možné splatit bez poplatků až ¼ jistiny. Ve výjimečných situacích půjde dokonce splatit celý závazek ihned, bez rizika sankcí. To se týká např. závažné nemoci, invalidity apod.

Limit je nově nastavený i pro předčasné splacení hypotečního úvěru při prodeji nemovitosti svázané s hypotékou. Zde lze klientovi naúčtovat pouze účelně vynaložené náklady do výše 1 % z dlužné částky, nejvíce však 50 000 Kč.

Úplným závěrem chceme upozornit na to, že novela má i další dopady. Ty se týkají hlavně samotných poskytovatelů úvěrů. Za všechny jmenujme povinnost minimálního základního kapitálu ve výši 20 miliónů Kč, schválení poskytovatele úvěrů ze strany ČNB a určené minimální vzdělání odpovědné osoby.

Zpět na výpis článků

Hypoteční novinky

Hypotéky po 1.10.2018

říjen 2018

V září 2018 byl nejvyšší objem uzavřených hypotečních úvěrů. Mnoho žadatelů tak udělalo z obavy, že by v říjnu už na hypotéku nemuseli dosáhnout,…

Číst celý článek

Čekají nás poslední šance na hypotéku?

duben 2018

Úrokové sazby hypotečních úvěrů nám jdou pomalinku nahoru a předpoklad konec letošního roku je úroková míra kolem 3% a možná se této sazby dočkáme…

Číst celý článek

Potřebujete rychle s něčím poradit? Neváhejte nás kontaktovat!

Telefon +420 604 392 550
Pondělí - Pátek 9.00 - 18.00

Srovnáváme pro vás nabídky všech hypotečních bank v ČR