Hypoteční trh v listopadu opět trhal rekordy

prosinec 2021

Banky v současném roce sjednaly hypotéky za více než 37 miliard korun a ani růst úrokových sazeb tento enormní zájem nezbrzdil. Aktuálně se průměrná úroková sazba přiblížila k hranici 3%.

V letošním roce by se mohl vyšplhat objem poskytnutých hypoték až na hranici 420 miliard korun a to přesto, že úroková sazba hypotečních úvěrů vzrostla za posledních 9 měsíců již o 0,77 procentního bodu. Naposledy byla průměrná sazba na této úrovni v polovině roku 2019. V listopadu opět trhal hypoteční trh rekordy, banky sjednaly o 13 procent více než v říjnu a meziročně pak došlo k nárůstu dokonce o 38 procent. 

Letošní zvýšený zájem je ovlivněn hned dvěma důvody. Prvním jsou obavy z dále rostoucích hypotečních sazeb a druhým jsou obavy z přísnějších podmínek poskytování hypoték, které na konci listopadu ohlásila ČNB s platností od dubna 2022.

Hypoteční trh má za sebou několik velmi hektických čtvrtletí. V nejbližších měsících lze proto očekávat určité zklidňování dané mimo jiné i svižným růstem úrokových sazeb centrální banky, který se do jisté míry a s jistým zpožděním promítá i do úrokových sazeb z nových úvěrů. Dle zkušeností z minulých let lze očekávat, že průměrná sazba z nových hypoték dosáhne během příštího roku úrovní lehce nad 4 procenty, kde už pak pravděpodobně zůstane. 

Zdroj: redakce Top-hypoteky.cz

Potřebujete poradit i s Vaší hypotékou? Zeptejte se našich hypotečních specialistů!

Zpět na výpis článků
Získejte výhodný hypoteční úvěr online
1 rok
30 let
1 rok
10 let

K úvěru a finanční informace

K domácnosti, bydlení, kontakt

Zaslat nový ověřovací kód

Proč si nás vybrat

Používáme nejvyspělejší technologie na zpracování hypoték
Vždy navrhujeme individuální úrokové sazby
Možnost odborných hypotečních konzultací
Top-hypotéku řeší jen ti nejlepší hypoteční specialisté

Hypoteční novinky

Na co si dát pozor u hypotéky: Rada od hypotečního specialisty

květen 2024

Hypotéka je dlouhodobý finanční závazek, který může výrazně ovlivnit vaši ekonomickou situaci. Proto je důležité seznámit se s mnoha aspekty…

Číst celý článek

ČNB snižuje úrokové sazby: Jaký to bude mít dopad na hypotéky?

březen 2024

Dne 20. března 2024 Česká národní banka (ČNB) na svém zasedání snížila dvoutýdenní repo sazbu o 0,5 procentního bodu na 5,75 %.

Číst celý článek

Potřebujete rychle s něčím poradit? Neváhejte nás kontaktovat!

Telefon +420 776 412 910
Pondělí - Pátek 9.00 - 18.00

Srovnáváme pro vás nabídky všech hypotečních bank v ČR