Hypotéka na družstevní byt

listopad 2015

Jestliže nemáte našetřené vlastní prostředky, není koupě družstevního bytu snadná záležitost. Družstevní byt se pro svojí nižší pořizovací cenu může často zdát zajímavou koupí. Pořizovací cena bývá až o 1/4 nižší než u bytové jednotky v osobním vlastnictví. Pokud jste však již někdy koupi bytu v družstevním vlastnictví řešili, zjistili jste, že to není jen tak.

Abychom byli přesnější, zde se nejedná o koupi jako takovou, ale o převod práv a povinností a získání podílů v bytovém družstvu. Vlastníkem bytu, resp. vlastníkem domu, v němž je byt umístěn, je bytové družstvo. Členové tohoto družstva mají na základě stanov právo nájmu ke konkrétní bytové jednotce. Družstevní bydlení tak kombinuje prvky bydlení jak vlastnického, tak i nájemního. Nájemné je družstvem stanovováno jako souhrn paušálních a zálohových úhrad za služby spojené s užíváním bytu (správa domu, fond oprav apod.)

Jak tedy získat družstevní byt, když kupující nedisponuje 100% kupní ceny? Některé banky se snaží vyjít klientům vstříc a netrvají na tom, aby se klient zaručil jinou nemovitostí. Možnosti, jak pořídit družstevní bydlení jsou následující:

Koupě bytu na hypotéku s možností převodu do osobního vlastnictví

Pokud je možný převod bytu do osobního vlastnictví, lze zažádat o předhypoteční úvěr, který není zajištěn žádnou nemovitostí. Předhypoteční úvěr je výše úročen, ale je to dočasné řešení, než bude byt převeden do osobního vlastnictví a vy získáte nárok na klasickou hypotéku s nižší úrokovou sazbou. Podmínkou je převod do osobního vlastnictví do 2let.

Pro kladné vyřízení žádosti budete potřebovat nájemní smlouvu stávajícího družstevníka, potvrzení družstva, že se bytová jednotka převede do osobního vlastnictví. Dále budete potřebovat smlouvu o převodu členských práv a povinností, znalecký odhad se zástavní hodnotou, kterou bude mít byt po převodu do osobního vlastnictví. K odhadu bude potřeba prohlášení vlastníka, která právně vymezuje bytovou jednotku v domě, snímek z katastrální mapy.

Koupě bytu se zástavou jiné nemovitosti

Družstevní byt nelze použít jako zástavu pro hypoteční banku, protože Vám družstvo neposkytne souhlas s použitím nemovitosti jako zástavy. Můžete ručit jinou nemovitostí, jestliže máte nějakou k dispozici. Pokud v průběhu splácení hypotečního úvěru dojde k převodu jednotky do osobního vlastnictví, můžete provézt záměnu zastavených nemovitostí.K zastavované nemovitosti se vyjádří banka, ale v případě dostatečného odhadu je převod možný.

K žádosti o hypoteční úvěr budete od družstva potřebovat nájemní smlouvu stávajícího družstevníka, někdy i potvrzení družstva, že stávající družstevník nemá vůči družstvu žádné závazky. Sepíšete smlouvu o převodu členských práv a povinností.

Koupě bytu bez možného převodu do vlastnictví a bez možnosti jiné zástavy

Pokud není možný převod do osobního vlastnictví, ani nemáte k dispozici další nemovitost jako zástavu, nezbývá než hledat kombinaci úvěrů, které nevyžadují nemovitost jako zástavu. Tato varianta je nejobtížnější a často nejnákladnější.

K tomuto účelu se využívají úvěry ze stavebního spoření, které do určité výše nevyžadují zástavu nemovitostí. Určitou nevýhodou je právě zmíněný limit. Na to, aby kupující dosáhl na celou kupní cenu, musí často kombinovat úvěry od více spořitelen. Další možností jsou neúčelové úvěry s vysokým úrokem.Potřebovat budete nájemní smlouvu stávajícího družstevníka, smlouvu o převodu členských práv a povinností.

Závěrem

Pozornost je dobré věnovat způsobu fungování družstva a poznat jeho členy. Pokud je dům splacen a byty nejsou stále převedeny do osobního vlastnictví, bude to pravděpodobně nevůle na straně družstva. Souhlas družstva totiž potřebujete i například pro pronájem bytové jednotky. Myslete dopředu, zájemce o družstevní byt vstupuje do práv, ale také i povinností družstva. Zajímejte se o nesplacené závazky stávajícího družstevníka, výši plateb za služby a příspěvky do fondu oprav.

Koupě družstevního bytu může být výhodnou investicí, ale není bez rizik. Rozhodně se vyplatí dát na radu odborníka – kontaktujte naše hypoteční poradce z Premium Finance, kteří Vás nasměrují na neschůdnější možnost financování. 

Zpět na výpis článků
Získejte výhodný hypoteční úvěr online
1 rok
30 let
1 rok
10 let

K úvěru a finanční informace

K domácnosti, bydlení, kontakt

Zaslat nový ověřovací kód

Proč si nás vybrat

Používáme nejvyspělejší technologie na zpracování hypoték
Vždy navrhujeme individuální úrokové sazby
Možnost odborných hypotečních konzultací
Top-hypotéku řeší jen ti nejlepší hypoteční specialisté

Hypoteční novinky

ČNB snižuje úrokové sazby: Jaký to bude mít dopad na hypotéky?

březen 2024

Dne 20. března 2024 Česká národní banka (ČNB) na svém zasedání snížila dvoutýdenní repo sazbu o 0,5 procentního bodu na 5,75 %.

Číst celý článek

Hypotéky zlevňují a trh ožívá. Konečně!

březen 2024

Po dlouhých měsících stagnace se hypoteční trh probouzí k životu. Klíčovým faktorem tohoto oživení je významný pokles úrokových sazeb, které se nyní…

Číst celý článek

Potřebujete rychle s něčím poradit? Neváhejte nás kontaktovat!

Telefon +420 776 412 910
Pondělí - Pátek 9.00 - 18.00

Srovnáváme pro vás nabídky všech hypotečních bank v ČR