Jak se vyvíjí hypoteční trh v roce 2023

duben 2023

Jak se vyvíjí hypoteční trh v roce 2023? Hypoteční trh ovlivňuje dostupnost a ceny bydlení v Česku. V roce 2023 čeká hypoteční trh několik výzev a změn a v tomto článku se dozvíte, jaké jsou aktuální úrokové sazby hypoték a jak se budou vyvíjet. Také jak ovlivňují hypotéky ceny nemovitostí a proč jsou tak vysoké, případně jaké jsou možnosti a rady pro zájemce o hypotéku.

V roce 2023 jsou úrokové sazby hypoték na historicky vysokých úrovních. Průměrná úroková sazba u nově poskytnutých hypoték v Česku v listopadu 2022 byla 5,96 % p.a., což je nejvyšší hodnota za posledních 20 let. Úrokové sazby hypoték začaly růst již v roce 2021 v reakci na zvyšování základních úrokových sazeb Českou národní bankou (ČNB). Důvodem zvyšování úrokových sazeb byla snaha ČNB o udržení cenové stability a potlačení inflace, která v roce 2022 dosáhla rekordních hodnot nad 6 %.

Výhled pro rok 2023 je takový, že úrokové sazby hypoték budou pravděpodobně dál růst, ale pomaleji než v roce 2022. Odborníci odhadují, že průměrná úroková sazba hypoték se bude pohybovat mezi 6 a 7 % p.a. podle vývoje inflace, ekonomiky a dalších faktorů. ČNB by mohla ještě jednou nebo dvakrát zvýšit základní úrokovou sazbu v prvním pololetí roku 2023, pokud inflace nezačne klesat.

Ceny nemovitostí v Česku jsou v posledních letech neustále v růstu. Podle statistiky Sreality.cz se průměrná cena bytů v Česku zvýšila v roce 2022 o 13 % na 75 000 Kč za metr čtvereční. Průměrná cena rodinných domů vzrostla o 11 % na 46 000 Kč za metr čtvereční. V Praze jsou ceny ještě vyšší: byty stojí průměrně 115 000 Kč za metr čtvereční a domy 80 000 Kč za metr čtvereční.

Za růstem cen nemovitostí stojí několik faktorů:

  • Nedostatek nabídky nemovitostí na trhu.
  • Vysoká poptávka po bydlení z důvodu zlepšení životní úrovně, změny lokality nebo typu bydlení nebo investice do nemovitostí.
  • Vysoké úrokové sazby hypoték, které zvyšují náklady na financování nákupu nemovitosti.

Tyto faktory spolu tvoří spirálu růstu cen nemovitostí, která zvyšuje potřebu hypoték a snižuje jejich dostupnost. Na druhou stranu se začíná díky tomu nákup nemovitosti vyplácet, protože pronájem je stále dražší a méně dostupný.

Pokud chcete pořídit si hypotéku v roce 2023, měli byste si dobře promyslet svou finanční situaci a možnosti. Hypotéka je dlouhodobý závazek, který vám může přinést výhody, ale také rizika. Proto je dobré se předem informovat a poradit se s odborníky. Zde je několik tipů a rad:

  • Srovnejte nabídky různých bank. Neomezujte se na jednu banku, ale porovnejte si úrokové sazby, poplatky, podmínky a služby různých poskytovatelů hypoték. Můžete použít online srovnávače nebo se obrátit na nezávislé hypoteční poradce.
  • Zvažte fixaci úrokové sazby. Fixace úrokové sazby znamená, že si zajistíte stejnou úrokovou sazbu po celou dobu splácení hypotéky nebo její části. Tím se vyhnete riziku růstu úrokových sazeb v budoucnu. Na druhou stranu fixace úrokové sazby bývá vyšší než variabilní sazba.
  • Využijte státní podpory. Pokud splňujete určité podmínky, můžete získat státní podporu na hypotéku. Jednou z možností je hypotéka pro mladé, která vám umožní získat nižší úrokovou sazbu a státní příspěvek na splácení hypotéky. Další možností je stavební spoření, které vám nabídne nižší úrokovou sazbu a státní prémii na spoření.

Hypoteční trh v roce 2023 bude ovlivněn vysokými úrokovými sazbami, rekordní inflací a poklesem cen nemovitostí. Zájemci o hypotéku by měli být opatrní a dobře si promyslet svou finanční situaci a možnosti. Na druhou stranu se jim mohou naskytnout příležitosti k nákupu nemovitosti za nižší cenu nebo k využití státní podpory.

Zdroj: redakce Top-hypoteky.cz

Zpět na výpis článků
Získejte výhodný hypoteční úvěr online
1 rok
30 let
1 rok
10 let

K úvěru a finanční informace

K domácnosti, bydlení, kontakt

Zaslat nový ověřovací kód

Proč si nás vybrat

Používáme nejvyspělejší technologie na zpracování hypoték
Vždy navrhujeme individuální úrokové sazby
Možnost odborných hypotečních konzultací
Top-hypotéku řeší jen ti nejlepší hypoteční specialisté

Hypoteční novinky

ČNB snižuje úrokové sazby: Jaký to bude mít dopad na hypotéky?

březen 2024

Dne 20. března 2024 Česká národní banka (ČNB) na svém zasedání snížila dvoutýdenní repo sazbu o 0,5 procentního bodu na 5,75 %.

Číst celý článek

Hypotéky zlevňují a trh ožívá. Konečně!

březen 2024

Po dlouhých měsících stagnace se hypoteční trh probouzí k životu. Klíčovým faktorem tohoto oživení je významný pokles úrokových sazeb, které se nyní…

Číst celý článek

Potřebujete rychle s něčím poradit? Neváhejte nás kontaktovat!

Telefon +420 776 412 910
Pondělí - Pátek 9.00 - 18.00

Srovnáváme pro vás nabídky všech hypotečních bank v ČR