Je Vaše pojištění nemovitosti správně nastavené?

prosinec 2022

Pokud si sjednáváme hypoteční úvěr jednou z povinností, kterou musíme řešit, je pojištění nemovitosti v zástavě banky. Při zpracování úvěru máme odhad a podle něj jednoduše nastavíme hodnotu majetku na pojistnou smlouvu. Případně sjednáme pojištění z vlastní iniciativy i bez povinnosti vzhledem k hypotéce. Prvotním sjednáním to ale ve většině případů končí. Podle průzkumů je většina nemovitostí buď zcela bez pojištění, nebo jsou smlouvy špatně nastavené a neaktuální. Je to i Váš případ?

V současné době zažíváme nejrychlejší růst cen od roku 1993. Pojem “inflace” slyšíme denně na každém kroku a především ji pociťujeme v naší peněžence. Zdražování se dlouhodobě nevyhýbá ani cenám nemovitostí. Zatímco před pěti lety jste za 50 metrový byt v Praze zaplatili 3,9 mil Kč nyní je to skoro dvojnásobek. Zdražení pozorujeme u všech typů nemovitostí a stejně tak u cen materiálů a práce v případě výstavby a rekonstrukcí.

Je třeba říci, že vyšší ceny se nás netýkají pouze při pořízení nové nemovitosti. Zohlednit bychom je měli i při pojištění bytů, domů a stejně tak i našich domácností. Špatně nastavená nebo neaktualizovaná pojistná částka má za následek, že je Vaše nemovitost mnohdy takzvaně “podpojištěná”. Pokud dojde k pojistné události a pojišťovna zjistí, že pojistná částka neodpovídá realitě, nejenže Vám nevyplatí celou škodu, ale pojistné plnění ještě může dále krátit. 

Tornádo z léta 2021 odhalilo obrovský problém podpojištění nemovitostí v České republice. Podle analýzy České asociace pojišťoven je správně nastavena asi jen třetina sjednaných smluv. Ve většině případů je pojistná částka nižší o 20 - 49 % než je reálná hodnota majetku. 15 % pojistných smluv je dokonce nastaveno na méně než polovinu hodnoty nemovitosti.  Platit levnou pojistku se mnohdy může nakonec prodražit. O tom se přesvědčili i někteří poškození při plnění škod v souvislosti s tornádem.

Pokud máte starší pojistnou smlouvu, pravděpodobně už nebude odpovídat reálné ceně nemovitosti. Nehledě na to, že na nemovitostech mohla proběhnout rekonstrukce, přestavba podkroví na obytné, přístavby,... - a to jsou všechno skutečnosti, které ovlivňují správné nastavení pojištění. Zjednodušeně platí, že domy bychom měli pojišťovat na částku, za kterou můžeme dům znovu postavit. Byty bychom měli mít pojištěny na cenu, za kterou můžeme obdobný byt v daném místě koupit. Myslete i na to, že svou hodnotu mají i chaty, chalupy a vedlejší stavby jako třeba altány, ploty, bazény a další.

Řešení je jednoduché:

  • nastavte si na smlouvu tzv. valorizaci či indexaci pojistné částky, kdy pojišťovna každý rok sama zohledňuje změny cen,
  • jednou za 2-3 roky si nechte pojištění zkontrolovat specialistou.

Jsme tu od toho, abychom Vám pomohli i s problematikou majetkového pojištění! Neváhejte nás kontaktovat!

Zpět na výpis článků
Získejte výhodný hypoteční úvěr online
1 rok
30 let
1 rok
10 let

K úvěru a finanční informace

K domácnosti, bydlení, kontakt

Zaslat nový ověřovací kód

Proč si nás vybrat

Používáme nejvyspělejší technologie na zpracování hypoték
Vždy navrhujeme individuální úrokové sazby
Možnost odborných hypotečních konzultací
Top-hypotéku řeší jen ti nejlepší hypoteční specialisté

Hypoteční novinky

ČNB zvažuje úpravu hypotečních podmínek - očekává se příležitost pro výhodnější podmínky

květen 2023

Česká národní banka (ČNB) momentálně zvažuje úpravu hypotečních podmínek, což by mohlo mít pozitivní dopad na trh s nemovitostmi. I když nejde o…

Číst celý článek

Jak se vyvíjí hypoteční trh v roce 2023

duben 2023

Jak se vyvíjí hypoteční trh v roce 2023? Hypoteční trh ovlivňuje dostupnost a ceny bydlení v Česku. V roce 2023 čeká hypoteční trh několik výzev a…

Číst celý článek

Potřebujete rychle s něčím poradit? Neváhejte nás kontaktovat!

Telefon +420 776 412 910
Pondělí - Pátek 9.00 - 18.00

Srovnáváme pro vás nabídky všech hypotečních bank v ČR