Padnou úroky z hypotečních úvěrů až na samé dno?

listopad 2016

Hypotéky nebyly nikdy tak výhodné, jako tomu je v poslední době. Nejpříznivější úrokové sazby jsou stlačeny výrazně pod 2 %, což dělá z hypotečních úvěrů nejzajímavější variantu financování vlastního bydlení na dluh.

Nízký úrok podporuje růst cen nemovitost

Velmi nízké úrokové sazby jsou jednou z příčin, jež způsobuje rekordní růst hypotečních úvěrů. Mnoho lidí totiž vidí v hypotéce příležitost pořídit si vlastní bydlení za solidních podmínek. Ovšem nejde jenom o bydlení, ale oblíbené jsou i investice do nemovitostí za účelem jejich dalšího pronájmu.

Tento trend samozřejmě zaznamenaly realitní kanceláře a developeři. Ceny nabízených domů, bytů a pozemků se vyšroubovaly do nečekaných výšin. Poptávka po nákupu přitom nekončí, zejména ve větších městech nebo velmi zajímavých lokalitách.

Jaký bude další vývoj cen hypoték?

Klesající úrokové sazby a růst cen nemovitostí může být pro mnoho zájemců o nákup nemovitosti zajímavým rébusem. Přitom řešení toho, zda ještě počkat na další pokles úroků nebo raději ihned investovat do nemovitosti, je relativně jednoduché.

Ceny hypoték totiž již pravděpodobně významně neklesnou. Banky totiž deklarují, že takto nízké úrokové sazby jsou již na hranici jejich ziskovosti.

Dalším důvodem je schválená novela zákona o spotřebitelských půjčkách, která bude platit od 01.12.2016. Její ustanovení totiž zvyšuje nároky na poskytovatele hypoték. Navíc spotřebitelům umožňuje předčasné splacení dluhu za výhodnějších podmínek. To všechno může ještě více snížit zisky hypotečních bank, které bude nutné nějak nahradit. Jednou z nejvíce pravděpodobných cest je zastavení poklesu a následný postupný růst cen hypoték.

Co to bude znamenat pro nemovitosti?

Hodnota tuzemských nemovitostí je podle některých názorů neadekvátně vysoká. Přesto zřejmě nelze, pokud nepřijde zásadní ekonomická krize, očekávat nějaké dramatické snížení cen na trhu s realitami. Ovšem pokud dojde ke zdražování hypotečních úvěrů, sníží se počet zájemců o tento produkt. Důsledkem bude pokles poptávky po nemovitostech. To znamená i následné zpomalení růstu jejich cen.

Je vhodný čas pro hypotéku?

Z výše uvedených informací tedy vyplývá, že právě nyní je nejvhodnější doba pro podání žádosti o hypoteční úvěr. Další snížení cen hypoték je velmi málo pravděpodobné. Navíc s výrazným poklesem cen nemovitostí také nejde příliš kalkulovat, jelikož případnou ekonomikou krizi není možné spolehlivě předpovědět.

Nízká úroková sazba pro Vás. Vyplňte poptávkový formulář.

Zpět na výpis článků
Získejte výhodný hypoteční úvěr online
1 rok
30 let
1 rok
10 let

K úvěru a finanční informace

K domácnosti, bydlení, kontakt

Zaslat nový ověřovací kód

Proč si nás vybrat

Používáme nejvyspělejší technologie na zpracování hypoték
Vždy navrhujeme individuální úrokové sazby
Možnost odborných hypotečních konzultací
Top-hypotéku řeší jen ti nejlepší hypoteční specialisté

Hypoteční novinky

ČNB zvažuje úpravu hypotečních podmínek - očekává se příležitost pro výhodnější podmínky

květen 2023

Česká národní banka (ČNB) momentálně zvažuje úpravu hypotečních podmínek, což by mohlo mít pozitivní dopad na trh s nemovitostmi. I když nejde o…

Číst celý článek

Jak se vyvíjí hypoteční trh v roce 2023

duben 2023

Jak se vyvíjí hypoteční trh v roce 2023? Hypoteční trh ovlivňuje dostupnost a ceny bydlení v Česku. V roce 2023 čeká hypoteční trh několik výzev a…

Číst celý článek

Potřebujete rychle s něčím poradit? Neváhejte nás kontaktovat!

Telefon +420 776 412 910
Pondělí - Pátek 9.00 - 18.00

Srovnáváme pro vás nabídky všech hypotečních bank v ČR