Pandemie koronaviru: Češi chtějí bydlet ve vlastním nebo investovat

listopad 2020

Hypoteční úvěry navzdory krizi způsobené pandemií koronaviru trhají rekordy. Poptávka po bydlení neklesá, data bank ukazují velmi vysoký zájem o hypotéky. Současnou poptávku po nemovitostech zvyšují velmi levné hypotéky, o které je nevídaný zájem. Češi vnímají v nejisté době vlastní nemovitost jako bezpečné uložení vlastních zdrojů a koupi nemovitosti neodkládají. 

Zájem o vlastní bydlení, a tedy i o hypotéky roste i navzdory probíhající koronavirové krizi. Pokles úrokových sazeb a zrušení daně z nabití nemovitosti jsou dva hlavní důvody, které vysvětlují enormní zájem o hypotéky v posledních měsících. Vlastní nemovitost je v krizovém období vnímána jako jedna z mála jistot. Ačkoliv realitní experti předpokládali pokles cen nemovitostí, žádné velké zlevňování se kvůli přetrvávající vysoké poptávce po bydlení nekonalo. K poklesu cen došlo jen v určitých regionech. 

Podle průzkumu České bankovní agentury je letošní rok co do objemu hypotečních úvěrů rekordní. Hypotéku na bydlení má dle průzkumu až pětina Čechů. Důvodem zvýšeného zájmu o hypotéky jsou také nižší úrokové sazby. Ty se na začátku roku 2019 pohybovaly kolem 3 %, ale od té doby klesaly až k nynější hranici 2 %

Rekordnímu zájmu o hypoteční úvěry přispívá i zájem lidí investovat do vlastního bydlení. To může být ovlivněno samozřejmě koronavirovou krizí a zkušeností Čechů z karantény. Například rozhodnutí pořídit si byt s předzahrádkou, koupit chalupu nebo chatu. Dalším důvodem ale také může být snaha zhodnotit vlastní zdroje. A pokud člověk nedosáhne na celou částku nemovitosti, nabízí se možnost hypotéky. 

Zdroj: redakce Top-hypoteky.cz

Potřebujete poradit i s Vaší hypotékou? Zeptejte se našich hypotečních specialistů!

Zpět na výpis článků
Získejte výhodný hypoteční úvěr online
1 rok
30 let
1 rok
10 let

K úvěru a finanční informace

K domácnosti, bydlení, kontakt

Zaslat nový ověřovací kód

Proč si nás vybrat

Používáme nejvyspělejší technologie na zpracování hypoték
Vždy navrhujeme individuální úrokové sazby
Možnost odborných hypotečních konzultací
Top-hypotéku řeší jen ti nejlepší hypoteční specialisté

Hypoteční novinky

ČNB snižuje úrokové sazby: Jaký to bude mít dopad na hypotéky?

březen 2024

Dne 20. března 2024 Česká národní banka (ČNB) na svém zasedání snížila dvoutýdenní repo sazbu o 0,5 procentního bodu na 5,75 %.

Číst celý článek

Hypotéky zlevňují a trh ožívá. Konečně!

březen 2024

Po dlouhých měsících stagnace se hypoteční trh probouzí k životu. Klíčovým faktorem tohoto oživení je významný pokles úrokových sazeb, které se nyní…

Číst celý článek

Potřebujete rychle s něčím poradit? Neváhejte nás kontaktovat!

Telefon +420 776 412 910
Pondělí - Pátek 9.00 - 18.00

Srovnáváme pro vás nabídky všech hypotečních bank v ČR