Pořizujeme si družstevní byt

listopad 2019

Zvažujete tak jak mnoho lidí pořízení nového moderního bydlení, ale ceny bytů v osobním vlastnictví jsou pro vás noční můrou? Řešením může být pořízení si družstevního bytu!

V ČR je z celkového počtu bytů cca 20–30 % bytů družstevních. Poslední dobou ale obliba družstevních bytů mezi zájemci o bydlení nadále stoupá, developeři mají již připravené projekty a družstevní bydlení se má začít stavět, a to zejména ve větších městech, kde je největší poptávka po bydlení.

Pořízení družstevního bytu je mnohem levnější a rozdíl může činit i několik set tisíc korun, ušetříte například zde i za převod nemovitosti. Při samotné koupi družstevního bytu berte na zřetel důležitý fakt, a to že se fakticky nejedná o samotnou koupi bytové jednotky, ale o koupi družstevního podílu s právem nájmu družstevního bytu. Vlastníkem bytu tak zůstává bytové družstvo, vy se stáváte pouze členem družstva a vlastníkem družstevního podílu, nikoliv vlastníkem nemovitosti. Ze zákona si bohužel banka nemůže vzít družstevní podíl jako dostačující zástavu, takže nemůžete pro družstevní byt využít standardní hypoteční úvěr.

 

Jaké jsou tedy možnosti na pořízení družstevního bytu? 

1) Pořízení družstevního bytu na takzvaný Předhypoteční úvěr

V případě zájmu o družstevní byt můžete banku požádat o takzvaný předhypoteční úvěr a následně o samotnou hypotéku. O předhypoteční úvěr můžeme požádat pouze pokud se vybraný byt bude do 2 let převádět do osobního vlastnictví. V tomto případě banka po vás nebude požadovat v prvních maximálně 2 letech žádnou zástavu svého úvěru, ale finance na koupi bytu vám přesto banka poskytne. V okamžiku, kdy bude byt převeden do osobního vlastnictví, banka si na něj dá zástavní právo a následně vše běží jako u standardní hypotéky. Zde je důležité, zjistit, zda družstvo převede byt do osobního vlastnictví a za jakých podmínek.

2) Pořízení družstevního bytu na jinou zástavu úvěru

Další možnou variantou je, pokud máte možnost, vložit do zástavy jinou nemovitost, pokrývající potřebné zajištění, kterou vlastníte vy či například vaši rodiče. Díky tomu můžete snadno získat klasickou hypotéku, kterou následně využijete na financování družstevního bytu. Tuto možnost nabízí každá banka, bohužel málokdo má možnost jiné zástavy.

3) Pořízení družstevního bytu kombinací úvěru ze stavebního spoření a nezajištěných úvěrů.

Nejvíce využívanou variantou je nezajištěný úvěr ze stavebního spoření, popřípadě ještě nezajištěný spotřebitelský úvěr. Některé stavební spořitelny nabízejí nezajištěné úvěry až do výše 2,5 milionů korun speciálně vytvořené na pořízení družstevního bytu. V případě, že bude kupní cena družstevního podílu vyšší než 2,5 milionu Kč, můžete chybějící částku vykrýt dalším nezajištěným úvěrem. Tady dejte ale velký pozor na celkovou výslednou splátku.

A jak vypadají nabídky některých stavebních spořitelen?

  1. Stavební spořitelna Modré pyramidy vám půjčí až 800 000 Kč se splatností 15 let,
  2. Raiffeisenbank stavební spořitelna nabízí nezajištěný úvěr až do 1 000 000 Kč se splatností 18 let.
  3. Nejzajímavější nabídkou je nezajištěný úvěr od Buřinky, ta nabízí speciální produkt přímo pro pořízení družstevního bydlení. Zde získáte úvěr až 2 500 000 Kč, roční úroková sazba je 3,99 % a doba splatnosti až 18 let. S Buřinkou oceníte výhody anuitního splácení – tedy že úvěr splácíte už 1. splátkou. Úroková sazba je sjednaná jako pevná na dobu tři nebo šest let, poté se může změnit podobně, jako je tomu u hypotéky. Vedení úvěrového účtu je zdarma. Poplatek za poskytnutí úvěru je 1 % z výše úvěru, max. 7.500 Kč. Není třeba mít uzavřenou smlouvu o stavebním spoření. Zaplacené úroky lze odečíst od daňového základu. A hlavně – nepotřebujete ručit nemovitostí!
Zpět na výpis článků
Získejte výhodný hypoteční úvěr online
1 rok
30 let
1 rok
10 let

K úvěru a finanční informace

K domácnosti, bydlení, kontakt

Zaslat nový ověřovací kód

Proč si nás vybrat

Používáme nejvyspělejší technologie na zpracování hypoték
Vždy navrhujeme individuální úrokové sazby
Možnost odborných hypotečních konzultací
Top-hypotéku řeší jen ti nejlepší hypoteční specialisté

Hypoteční novinky

Jak zareagují banky na aktuální snížení úrokových sazeb?

červenec 2024

Bankovní rada České národní banky (ČNB) 27. června 2024 rozhodla o snížení úrokových sazeb. Tento krok má významný dopad na celý finanční trh včetně…

Číst celý článek

Na co si dát pozor u hypotéky: Rada od hypotečního specialisty

květen 2024

Hypotéka je dlouhodobý finanční závazek, který může výrazně ovlivnit vaši ekonomickou situaci. Proto je důležité seznámit se s mnoha aspekty…

Číst celý článek

Potřebujete rychle s něčím poradit? Neváhejte nás kontaktovat!

Telefon +420 776 412 910
Pondělí - Pátek 9.00 - 18.00

Srovnáváme pro vás nabídky všech hypotečních bank v ČR