Centrální banka snížila úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 0,25%

květen 2020

Bankovní rada ČNB snížila úrokovou sazbu na 0,25 % s cílem zmírnit dopady šíření koronaviru na českou ekonomiku. Naposledy byla úroková sazba takto nízká od srpna do listopadu roku 2017.

Od sazeb ČNB se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Nižší úroky tak českým firmám přinášejí levnější úvěry na provoz a investice a domácnostem zase levnější půjčky. Takové snížení není překvapivé, centrální banka se tak snaží podpořit českou ekonomiku.

Velmi rychlý dopad snížení sazeb pocítí klienti bank s úvěry a úrokovými sazbami vázanými na plovoucí neboli variabilní úrokové sazby. U nových úvěrů s dlouhodobě nastavenými sazbami samo rozhodnutí na jejich výši nemá okamžitý dopad. Banky vývoj situace ale bedlivě monitorují. Trhem očekávané snížení základní sazby může pomoci především klientům, kteří mají hypoteční úvěry s úrokovou sazbou navázanou na mezibankovní sazbu PRIBOR. Vliv rozhodnutí centrální banky velmi pravděpodobně pozitivně pocítí i klienti s krátkými a střednědobými fixacemi.

Centrální banka také snížila i lombardní sazbu, a to o jeden procentní bod na jedno procento. Lombardní sazba je procentuální sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů.

Zdroj: ČTK.cz 

Zpět na výpis článků
Získejte výhodný hypoteční úvěr online
1 rok
30 let
1 rok
10 let

K úvěru a finanční informace

K domácnosti, bydlení, kontakt

Zaslat nový ověřovací kód

Proč si nás vybrat

Používáme nejvyspělejší technologie na zpracování hypoték
Vždy navrhujeme individuální úrokové sazby
Možnost odborných hypotečních konzultací
Top-hypotéku řeší jen ti nejlepší hypoteční specialisté

Hypoteční novinky

V červnu opět klesla průměrná sazba hypoték a to na 2,21 %

červenec 2020

Úroková sazba hypoték klesá třetí měsíc v řadě a takto nízko byla naposledy na přelomu roku 2017 a 2018, od té doby většinou rostla. Stejně tak…

Číst celý článek

Sněmovna schválila zrušení daně z nemovitosti – co to znamená?

červenec 2020

Poslanecká sněmovna zrušila daň z nabití nemovitosti. Tato novela má zpětnou účinnost. To v praxi znamená, že lidé, kteří měli lhůtu pro podání…

Číst celý článek

Potřebujete rychle s něčím poradit? Neváhejte nás kontaktovat!

Telefon +420 776 412 910
Pondělí - Pátek 9.00 - 18.00

Srovnáváme pro vás nabídky všech hypotečních bank v ČR