Co dál s hypotékou od Sberbank?

listopad 2022

Česká spořitelna začátkem tohoto měsíce podepsala smlouvu o smlouvě budoucí o koupi úvěrového portfolia Sberbank. Celou transakci nyní schvaluje Česká národní banka a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. 

Úvěry od Sberbank kupuje Česká spořitelna

Česká spořitelna začátkem tohoto měsíce podepsala smlouvu o smlouvě budoucí o koupi úvěrového portfolia Sberbank. Celou transakci nyní schvaluje Česká národní banka a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Kupní cena, která činí 41 053 000 000 Kč, by měla stačit k uspokojení 100% věřitelů v první skupině (Garanční systém finančního trhu), 100 % věřitelů v druhé skupině (fyzické osoby a malé a střední firmy) a předpokládá se, že i více než 90 % věřitelů ve třetí skupině (kraje, města, obce a velké společnosti). Pokud prodej proběhne úspěšně, očekává se, že bude výplata pohledávek zahájena v druhé polovině roku 2023.

Co dělat, když mám hypotéku u Sberbank?

Klienti, kteří mají u Sberbank sjednanou hypotéku, budou do České spořitelny pravděpodobně převedeni v druhé polovině roku 2023. Budou jim nabídnuty veškeré služby, jako klientům České spořitelny. Do doby převodu Sberbank standardně rozesílá dopisy s nabídkou úrokové sazby na další fixační období. Hypotéku je samozřejmě možné refinancovat do jiné banky (do převodu portfolia i do České spořitelny) a to k fixaci případně i mimo ni. Je tak možné rezervovat si výhodnější podmínky a úrokové sazby.

Jak refinancovat?

V případě, že je Vaše hypotéka u Sberbank zcela vyčerpaná, postupuje se jako u běžného refinancování. Jako podmínka čerpání nového úvěru bude doložení vyčíslení zůstatku stávajícího úvěru.
Hypoteční úvěry ve Sberbank již není možné čerpat. Pokud je Vaše hypotéka rozčerpaná, ale nedočerpaná a prostředky chcete  i nadále  využít, je nutné úvěr přefinancovat do jiné banky. Sberbank požádáte o předčasné splacení úvěru. 
Pokud jste podepsali smlouvu, ale nestihli hypotéku vůbec čerpat, je potřeba stávající úvěr ukončit a požádat o novou hypotéku v jiné bance se stejným účelem (nejedná se o refinancování). Podmínkou čerpání u nové banky bude doložení ukončení závazku u Sberbank. Žádosti Sberbank k refinancování pro všechny výše uvedené případy naleznete zde.

S námi to zvládnete! Naši hypoteční specialisté s převedením Vaší hypotéky rádi pomohou a zajistí nejlepší možné podmínky na trhu!

Zdroj: Česká spořitelna, Sberbank

Zpět na výpis článků
Získejte výhodný hypoteční úvěr online
1 rok
30 let
1 rok
10 let

K úvěru a finanční informace

K domácnosti, bydlení, kontakt

Zaslat nový ověřovací kód

Proč si nás vybrat

Používáme nejvyspělejší technologie na zpracování hypoték
Vždy navrhujeme individuální úrokové sazby
Možnost odborných hypotečních konzultací
Top-hypotéku řeší jen ti nejlepší hypoteční specialisté

Hypoteční novinky

Na co si dát pozor u hypotéky: Rada od hypotečního specialisty

květen 2024

Hypotéka je dlouhodobý finanční závazek, který může výrazně ovlivnit vaši ekonomickou situaci. Proto je důležité seznámit se s mnoha aspekty…

Číst celý článek

ČNB snižuje úrokové sazby: Jaký to bude mít dopad na hypotéky?

březen 2024

Dne 20. března 2024 Česká národní banka (ČNB) na svém zasedání snížila dvoutýdenní repo sazbu o 0,5 procentního bodu na 5,75 %.

Číst celý článek

Potřebujete rychle s něčím poradit? Neváhejte nás kontaktovat!

Telefon +420 776 412 910
Pondělí - Pátek 9.00 - 18.00

Srovnáváme pro vás nabídky všech hypotečních bank v ČR