Co přinesla novela zákona o spotřebitelských půjčkách na bydlení?

leden 2017

Začala platit novela zákona o spotřebitelských půjčkách a to od 01.12.2016, která přinesla mnoho zásadních změn, především u hypotéčních úvěrů.  Jaké to má dopady? Přinášíme vám stručný přehled těch nejzajímavějších a revolučních novinek!

Informační povinnost

Dříve banky nebyly povinny sdělovat cenu hypotéky. Zpravidla spotřebitel je vždycky informován pouze o úroku, když to o poplatcích se často dozví až ve smlouvě a tím ani není umožněno porovnání jednotlivých nabídek. Nyní každá banka bude muset spočítat cenu hypotéky a tuto informaci spotřebiteli písemně sdělit. Navíc banky také budou muset už v reklamách na své produkty jasně říct, kolik bude hypotéka skutečně stát.

Předčasné splacení hypotéky

Už vás nebaví splácet hypotéku? Můžete ji předčasně splatit, ovšem za velmi tučný poplatek. Dnes pokuty za předčasné splacení úvěru jsou minulostí, banky již budou moci účtovat jenom velmi nízký zákonem omezený poplatek. Po spotřebitelích, kteří se ocitnou v těžké životní situaci (rozvod, dlouhodobá nemoc, úmrtí), banka již nesmí požadovat žádnou sankci. U hypoték bude možné každoročně vždy měsíc před výročím uzavření smlouvy splatit až jednu čtvrtinu půjčky bez poplatku. Při prodeji nemovitosti bude možné hypotéku splatit celou, pokud smlouva trvala alespoň 24 měsíců. Poplatek za takové splacení byl stanoven na 1 % z výše předčasné splátky, maximálně však může dosáhnout částky 50 tisíc korun.

Čas na rozmyšlenou

Zákon nově také dává lidem lhůtu na rozmyšlenou, a to nejméně 2 týdny před podpisem smlouvy. Během trvání této lhůty banka nemá právo na zhoršení již sjednaných podmínek.

Změny, které v oblasti úvěrů na bydlení přinesl nový zákon o spotřebitelských půjčkách, by se měly týkat jen hypoték sjednaných od data účinnosti zákona. Pro ty, kteří už hypotéku mají sjednánu, začnou nová pravidla platit na začátku dalšího fixačního období. U variabilních hypoték s pohyblivou úrokovou sazbou budou změny platit hned po nabytí účinnosti zákona. V praxi tak spotřebitel při úplném splacení hypotéky v době fixace může díky novým pravidlům ušetřit desetitisíce až statisíce korun. 

Zpět na výpis článků
Získejte výhodný hypoteční úvěr online
1 rok
30 let
1 rok
10 let

K úvěru a finanční informace

K domácnosti, bydlení, kontakt

Zaslat nový ověřovací kód

Proč si nás vybrat

Používáme nejvyspělejší technologie na zpracování hypoték
Vždy navrhujeme individuální úrokové sazby
Možnost odborných hypotečních konzultací
Top-hypotéku řeší jen ti nejlepší hypoteční specialisté

Hypoteční novinky

Dynamika Hypotečního Trhu v Roce 2023: Vývoj Úrokových Sazeb a Objemu Hypoték

leden 2024

Český hypoteční trh v posledním roce zažil několik významných změn, které ovlivnily jak úrokové sazby, tak i objem poskytnutých hypoték. Podle dat…

Číst celý článek

Stabilizace Hypotečních Sazeb: Co nás čeká na Konci Roku 2023?

listopad 2023

Listopad 2023 přinesl další, byť mírné, snižování hypotečních sazeb v České republice, což naznačuje postupnou změnu ve financování bydlení.…

Číst celý článek

Potřebujete rychle s něčím poradit? Neváhejte nás kontaktovat!

Telefon +420 776 412 910
Pondělí - Pátek 9.00 - 18.00

Srovnáváme pro vás nabídky všech hypotečních bank v ČR