Financování stavby hypotečním úvěrem

březen 2015

Základním rozdílem mezi hypotékou na výstavbu domu a jeho koupí je v čerpání hypotečního úvěru. Při financování koupě je úvěr vyplácen jednorázově, u výstavby je vyplácen postupně. A právě podmínky čerpání ovlivňují administrativní a tím i časovou náročnost stavby. Zde rozhodně platí, že nejnižší úroková sazba neznamená nejlepší hypotéku.

Při stavbě rodinného domu na klíč je financování jednodušší, velké stavební společnosti mohou mít vyjednány speciální podmínky pro dodávání podkladů k čerpání. Financování takové stavby se blíží koupi domu. Naopak financování stavby svépomocí je složitější. Pokud není výstavba prováděna dodavatelskou firmou, úvěr dostat nemusíte. Pro případ stavby domu několika dodavateli, nebo stavbu svépomocí, si zjistěte, zda banka umí poskytnout finanční zdroje bez dokládání faktur. V takovém případě poskytne banka prostředky na účet klienta. Po prostavění zkontroluje nový stav odhadce banky.                                                                          

Čerpání je ovlivněno aktuální zástavní hodnotou rozestavěné nemovitosti. Nakoupený materiál, který není zabudován, nezvyšuje pro banku zástavní hodnotu rozestavěné nemovitosti. To může prodloužit další čerpání prostředků na stavbu.

Zde je možnost vložit Vaší poptávku - Napište nám

Máte vlastní pozemek?

Pokud pozemek na stavbu domu vlastníte, je to samozřejmě jednodušší. Jestliže budete pozemek kupovat z jedné hypoteční smlouvy, a budete žádat o 100% hypotéku, bude vyšší úroková sazba a úvěr se prodraží. Ne všechny banky 100% hypotéku poskytují. Musíte také již při koupi pozemku doložit smlouvu o dílo k budoucí stavbě, rozpočet a vyjádření stavebního úřadu o povolení stavby. Prostředky na nákup pozemku čerpá klient jednorázově.

Jaké dokumenty bude banka vyžadovat?               

  • Potvrzení o příjmech, další dokumenty dokládající bonitu klienta
  • nabývací titul k pozemku
  • smlouvu o dílo se stavební firmou
  • projektovou dokumentaci
  • položkový rozpočet
  • ohláška stavebních prací, stavební povolení

Jestli Vám připadá vyřízení hypotéky na stavbu domu příliš administrativně náročné, nebo chcete jen vyjednat nejlepší úrokovou sazbu, obraťte se na odborníky z Premium Finance. Rádi Vám bezplatně poradí a pomohou projít celým hypotečním procesem ke zdárnému konci. Úrokovou sazbu si také můžete spočítat na přesné hypoteční kalkulačce.

Zpět na výpis článků
Získejte výhodný hypoteční úvěr online
1 rok
30 let
1 rok
10 let

K úvěru a finanční informace

K domácnosti, bydlení, kontakt

Zaslat nový ověřovací kód

Proč si nás vybrat

Používáme nejvyspělejší technologie na zpracování hypoték
Vždy navrhujeme individuální úrokové sazby
Možnost odborných hypotečních konzultací
Top-hypotéku řeší jen ti nejlepší hypoteční specialisté

Hypoteční novinky

ČNB zvažuje úpravu hypotečních podmínek - očekává se příležitost pro výhodnější podmínky

květen 2023

Česká národní banka (ČNB) momentálně zvažuje úpravu hypotečních podmínek, což by mohlo mít pozitivní dopad na trh s nemovitostmi. I když nejde o…

Číst celý článek

Jak se vyvíjí hypoteční trh v roce 2023

duben 2023

Jak se vyvíjí hypoteční trh v roce 2023? Hypoteční trh ovlivňuje dostupnost a ceny bydlení v Česku. V roce 2023 čeká hypoteční trh několik výzev a…

Číst celý článek

Potřebujete rychle s něčím poradit? Neváhejte nás kontaktovat!

Telefon +420 776 412 910
Pondělí - Pátek 9.00 - 18.00

Srovnáváme pro vás nabídky všech hypotečních bank v ČR