Financování stavby hypotečním úvěrem

březen 2015

Základním rozdílem mezi hypotékou na výstavbu domu a jeho koupí je v čerpání hypotečního úvěru. Při financování koupě je úvěr vyplácen jednorázově, u výstavby je vyplácen postupně. A právě podmínky čerpání ovlivňují administrativní a tím i časovou náročnost stavby. Zde rozhodně platí, že nejnižší úroková sazba neznamená nejlepší hypotéku.

Při stavbě rodinného domu na klíč je financování jednodušší, velké stavební společnosti mohou mít vyjednány speciální podmínky pro dodávání podkladů k čerpání. Financování takové stavby se blíží koupi domu. Naopak financování stavby svépomocí je složitější. Pokud není výstavba prováděna dodavatelskou firmou, úvěr dostat nemusíte. Pro případ stavby domu několika dodavateli, nebo stavbu svépomocí, si zjistěte, zda banka umí poskytnout finanční zdroje bez dokládání faktur. V takovém případě poskytne banka prostředky na účet klienta. Po prostavění zkontroluje nový stav odhadce banky.                                                                          

Čerpání je ovlivněno aktuální zástavní hodnotou rozestavěné nemovitosti. Nakoupený materiál, který není zabudován, nezvyšuje pro banku zástavní hodnotu rozestavěné nemovitosti. To může prodloužit další čerpání prostředků na stavbu.

Zde je možnost vložit Vaší poptávku - Napište nám

Máte vlastní pozemek?

Pokud pozemek na stavbu domu vlastníte, je to samozřejmě jednodušší. Jestliže budete pozemek kupovat z jedné hypoteční smlouvy, a budete žádat o 100% hypotéku, bude vyšší úroková sazba a úvěr se prodraží. Ne všechny banky 100% hypotéku poskytují. Musíte také již při koupi pozemku doložit smlouvu o dílo k budoucí stavbě, rozpočet a vyjádření stavebního úřadu o povolení stavby. Prostředky na nákup pozemku čerpá klient jednorázově.

Jaké dokumenty bude banka vyžadovat?               

  • Potvrzení o příjmech, další dokumenty dokládající bonitu klienta
  • nabývací titul k pozemku
  • smlouvu o dílo se stavební firmou
  • projektovou dokumentaci
  • položkový rozpočet
  • ohláška stavebních prací, stavební povolení

Jestli Vám připadá vyřízení hypotéky na stavbu domu příliš administrativně náročné, nebo chcete jen vyjednat nejlepší úrokovou sazbu, obraťte se na odborníky z Premium Finance. Rádi Vám bezplatně poradí a pomohou projít celým hypotečním procesem ke zdárnému konci. Úrokovou sazbu si také můžete spočítat na přesné hypoteční kalkulačce.

Zpět na výpis článků

Hypoteční novinky

Hypotéky po 1.10.2018

říjen 2018

V září 2018 byl nejvyšší objem uzavřených hypotečních úvěrů. Mnoho žadatelů tak udělalo z obavy, že by v říjnu už na hypotéku nemuseli dosáhnout,…

Číst celý článek

Čekají nás poslední šance na hypotéku?

duben 2018

Úrokové sazby hypotečních úvěrů nám jdou pomalinku nahoru a předpoklad konec letošního roku je úroková míra kolem 3% a možná se této sazby dočkáme…

Číst celý článek

Potřebujete rychle s něčím poradit? Neváhejte nás kontaktovat!

Telefon +420 604 392 550
Pondělí - Pátek 9.00 - 18.00

Srovnáváme pro vás nabídky všech hypotečních bank v ČR