Hypoteční trh: Co nás čeká v roce 2021?

leden 2021

Negativní očekávání kvůli krizi způsobené právě pandemií se zatím nevyplňují. Navzdory koronaviru byl rok 2020 rekordní v celkovém objemu sjednaných hypoték. V příštím roce se ale očekává mírné ochlazení zájmu o nové hypotéky, a to hned z několika důvodů.

Vzhledem ke stále trvající pandemii koronaviru lze předpokládat, že v roce 2021 pozvolna poroste nezaměstnanost. Čím horší budou čísla nezaměstnanosti, tím méně lidí se rozhodne pro financování nemovitosti pomocí hypotečního úvěru. Zlomovým okamžikem může být vakcína nebo výrazné zlepšení epidemiologické situace. 

V posledním čtvrtletí letošního roku dosedly úrokové sazby hypoték na pomyslné dno, banky nabízely hypoteční úvěry i za méně než 1,5 procenta ročně. V prvním pololetí letošního roku se očekává, že se budou úrokové sazby hypoték pohybovat nejspíše v rozmezí dvou až tří procent.

Negativní očekávání kvůli krizi způsobené pandemií koronaviru se zatím rozhodně nevyplňují. Někteří odborníci očekávali, že lidé nebudou mít na koupi nemovitostí finance. Kvůli tomu pak nebudou kupovat nemovitosti a brát si hypotéky. Jenže opak je pravdou. Lidé chtějí investovat své peníze bezpečně. Proto si ti solventní teď více vybírají investice do nemovitostí. Roste počet těch, kteří si nekupují jednu nemovitost za život, ale i třeba dvě a více ročně. Tím pádem ceny nemovitostí stále neklesají. Je třeba podotknout, že investice do nemovitosti určitě není krok špatným směrem. V případě finanční krize lze bez větších problémů prodat i nemovitost zatíženou hypotečním úvěrem. 

Od 1. ledna 2021 došlo k úpravě limitů daňových odpočtů u hypotečních úvěrů. Nově si půjde od základu daně odečíst již jen úroky do výše maximálně 150 tisíc korun, o které jde do konce roku 2020 snížit daňový základ. Nově bude také platit zákon rušící 4% daň z nabytí nemovitosti a také u nemovitostí nabytých od 1. ledna 2021 dojde k prodloužení časového testu pro osvobození od daně z příjmů fyzických osob z pěti na deset let.

Zdroj: redakce Top-hypoteky.cz

Zpět na výpis článků
Získejte výhodný hypoteční úvěr online
1 rok
30 let
1 rok
10 let

K úvěru a finanční informace

K domácnosti, bydlení, kontakt

Zaslat nový ověřovací kód

Proč si nás vybrat

Používáme nejvyspělejší technologie na zpracování hypoték
Vždy navrhujeme individuální úrokové sazby
Možnost odborných hypotečních konzultací
Top-hypotéku řeší jen ti nejlepší hypoteční specialisté

Hypoteční novinky

Na co si dát pozor u hypotéky: Rada od hypotečního specialisty

květen 2024

Hypotéka je dlouhodobý finanční závazek, který může výrazně ovlivnit vaši ekonomickou situaci. Proto je důležité seznámit se s mnoha aspekty…

Číst celý článek

ČNB snižuje úrokové sazby: Jaký to bude mít dopad na hypotéky?

březen 2024

Dne 20. března 2024 Česká národní banka (ČNB) na svém zasedání snížila dvoutýdenní repo sazbu o 0,5 procentního bodu na 5,75 %.

Číst celý článek

Potřebujete rychle s něčím poradit? Neváhejte nás kontaktovat!

Telefon +420 776 412 910
Pondělí - Pátek 9.00 - 18.00

Srovnáváme pro vás nabídky všech hypotečních bank v ČR