Končí vám fixační období stávající hypotéky?

prosinec 2017

Podmínky jednotlivých bank se mohou lišit. Některé banky dovolují refinancování i dva roky dopředu. REFINANCUJTE, poradíme jak nejlépe

Co je refinancování:

Hypotéka a její refinancování znamená splacení již existujícího hypotéčního úvěru nějakým novým hypotečním úvěrem, a to většinou s výhodnějšími úvěrovými podmínkami, tzn. obvykle s lepší úrokovou sazbou a nižší měsíční splátkou. Klient tedy pokračuje ve splácení své hypotéky u jiné banky, která za něj zaplatí zbytek úvěru (tedy refinancuje hypotéku) u jeho stávající banky. V případě, že se rozhodnete refinancovat stávající hypotéku, je dobré s tímto procesem začít 3 až 4 měsíce před koncem fixačního období stávající hypotéky. Je také potřeba počítat s tím, že odhad nemovitosti trvá 3 týdny až 1 měsíc, tudíž zkracuje čas pro úspěšné vyřízení refinancování hypotéky. Je možné obrátit se přímo na banky, nebo požádat o pomoc hypotečního/finančního poradce.

DOBRÁ RADA:

Některé banky dovolují refinancování i dva roky dopředu – zajistíte si tím výhodnější úrokovou sazbu hodně dopředu.

Postup refinancování hypotéky se dá rozdělit do několika následujících kroků:

  • Vyžádejte si nové podmínky hypotečního úvěru od vaší stávající banky.
  • Vaše stávající banka by vám měla zaslat nové podmínky hypotečního úvěru v dostatečném předstihu.
  • Ideální je mít nové podmínky hypotéky dva či tři měsíce před koncem fixace, proto si je od ní vyžádejte včas - tak budete mít dostatek času na případné refinancování hypotéky.
  • Zjistěte si, jaká je nabídka na trhu hypoték.
  • Prověřte si nabídku na trhu hypoték a při výběru se kromě výše úrokové sazby zaměřte i na případné další poplatky, na možnost předčasného splácení nebo nutnost sjednávat si další produkty (životní pojištění, kreditní karta atd.). Vyžádejte si od své banky potvrzení o zůstatku úvěru, které budete potřebovat při oslovování konkurenčních bank.
  • Před tím, než zajdete do pobočky své banky, je dobré udělat si přehled o konkurenci – obejít další banky a zeptat se na jejich podmínky, abyste při jednání se svou bankou byli připraveni a znali konkurenční nabídky. V bankách v této fázi nic nepodepisujte, jen si zjistěte situaci.
  • V současné době se banky snaží klienty udržet a bojují o ně, tak se nebojte s bankou jednat. Když máte jasnou představu o nových podmínkách, jde to vždy lépe. Pokud vaše banka nepřistoupí na pro vás přijatelné podmínky, začněte jednat s konkurencí.

DOBRÁ RADA:

využijte služby hypotečního/finančního poradce, ten za vás všechny banky osloví a nabídne vám nejlepší podmínky současného trhu

Pokud se rozhodnete refinancovat hypotéku, začněte s kontaktováním konkurenčních bank s dostatečným předstihem. Pokud se s nějakou bankou dohodnete, tak nejpozději měsíc před koncem fixace oznamte tuto skutečnost své stávající bance a požádejte jí o návod dalšího postupu. Podmínky jednotlivých bank se mohou lišit a tento návod není univerzální. Nová banka vám pravděpodobně nabídne úrokovou sazbu, kterou vám bude garantovat po určitý čas.

Zpět na výpis článků

Hypoteční novinky

Hypotéky po 1.10.2018

říjen 2018

V září 2018 byl nejvyšší objem uzavřených hypotečních úvěrů. Mnoho žadatelů tak udělalo z obavy, že by v říjnu už na hypotéku nemuseli dosáhnout,…

Číst celý článek

Čekají nás poslední šance na hypotéku?

duben 2018

Úrokové sazby hypotečních úvěrů nám jdou pomalinku nahoru a předpoklad konec letošního roku je úroková míra kolem 3% a možná se této sazby dočkáme…

Číst celý článek

Potřebujete rychle s něčím poradit? Neváhejte nás kontaktovat!

Telefon +420 604 392 550
Pondělí - Pátek 9.00 - 18.00

Srovnáváme pro vás nabídky všech hypotečních bank v ČR