Lepší dostupnost vlastního bydlení pro mladé

duben 2019

Po loňském zpřísnění podmínek pro získání hypotéky (DSTI a DTI) se nyní pro mladé lidi do věku 36 let blýská na lepší časy.

Po loňském zpřísnění podmínek pro získání hypotéky (DSTI a DTI) se nyní pro mladé lidi do věku 36 let blýská na lepší časy. Zatím pouze v návrhu novely zákona o ČNB, která vzešla od ministerstva financí a kterou by nyní měla projednat vláda. Novela zákona poskytuje všem žadatelům do 36 let mírnější podmínky v případě žádosti o hypoteční úvěr.

O jaké podmínky jde? Zejména o možnost dosáhnout až na 100 % hodnoty nemovitosti. V současné době je po regulaci ČNB doporučeno bankám, aby se zájemcům o hypoteční úvěr poskytovaly hypotéky maximálně do 80 % hodnoty nemovitosti. Banky také zvýhodňují úrokovou sazbu do tohoto limitu a v maximálně omezeném počtu poskytují žadatelům úvěr na 90 % hodnoty nemovitosti. Pokud budou mít mladí do 36 let možnost dosáhnout na 100% hypotéku, tak jak tomu bylo ještě před dvěma lety, očekává se o hypoteční úvěry zvýšený zájem.

Dalším zvýhodněním oproti starším žadatelům je šance dosáhnout na hypotéku i s nižším příjmem. Novela zákona dokonce počítá se splátkou až do poloviny měsíčních příjmů žadatele o úvěr. Přitom od 1. října 2018 platí pro každého žadatele hranice, kterou nesmí přesáhnout a to je 45 % čistého příjmu + celkové zadlužení nesmí přesáhnout devítinásobek ročního příjmu žadatele.

Navrhované zvýhodnění pro lidi mladší 36 let by se mělo, pokud návrh schválí obě komory parlamentu, týkat pouze hypoték určeným k pořízení vlastního bydlení. Novela zákona by měla pomoct specifické skupině mladých žadatelů s nižším příjmem dosáhnout na vlastní bydlení, které je pro mnoho lidí v současné době nedosažitelné. Počítá se i s reálným nárůstem mzdy žadatelů a tím i snižování rizika nesplácení úvěru.

Přesto by měl každý žadatel zvážit výši hypotečního úvěru a dobu splácení, v Premium finance jsme ve všech krajích ČR připraveni pomoct nejenom mladým do 36 let ale všem dalším žadatelům o hypotéku.


 

Zpět na výpis článků
Získejte výhodný hypoteční úvěr online
1 rok
30 let
1 rok
10 let

K úvěru a finanční informace

K domácnosti, bydlení, kontakt

Zaslat nový ověřovací kód

Proč si nás vybrat

Používáme nejvyspělejší technologie na zpracování hypoték
Vždy navrhujeme individuální úrokové sazby
Možnost odborných hypotečních konzultací
Top-hypotéku řeší jen ti nejlepší hypoteční specialisté

Hypoteční novinky

Na co si dát pozor u hypotéky: Rada od hypotečního specialisty

květen 2024

Hypotéka je dlouhodobý finanční závazek, který může výrazně ovlivnit vaši ekonomickou situaci. Proto je důležité seznámit se s mnoha aspekty…

Číst celý článek

ČNB snižuje úrokové sazby: Jaký to bude mít dopad na hypotéky?

březen 2024

Dne 20. března 2024 Česká národní banka (ČNB) na svém zasedání snížila dvoutýdenní repo sazbu o 0,5 procentního bodu na 5,75 %.

Číst celý článek

Potřebujete rychle s něčím poradit? Neváhejte nás kontaktovat!

Telefon +420 776 412 910
Pondělí - Pátek 9.00 - 18.00

Srovnáváme pro vás nabídky všech hypotečních bank v ČR