Poslanecká sněmovna odhlasovala zrušení daně z nabytí nemovitosti

září 2020

Daň z nabití nemovitosti je zrušena retrospektivně. To znamená, že od prosince 2019 se již přiznání k dani z nabytí věcí nepodává, také se neplatí samotná daň. S jistotou se jedná o dobrou zprávu pro současný trh a mnozí odborníci zrušení této daně velmi vítají.

Velmi pozitivní na tomto kroku je, že lidé, kteří měli lhůtu pro podání přiznání do 31. března a kvůli koronavirové krizi se platba této daně odložila až do konce srpna, ji platit již nebudou. A i v případě, že jste odklad nevyužili a daň zaplatili, finanční úřad peníze vrátí běžným způsobem jako při přeplatku daně.

Úplné zrušení daně z nemovitosti je z části kompenzováno omezením odpočtu úroků z hypoték od základu daně. Z původních 300 tisíc korun na nových 150 tisíc korun.  Kompenzace dopadne pouze na ty, kteří si financovali nákup nemovitosti hypotéčním úvěrem. Kdo si pořizoval nemovitost z vlastních zdrojů, plně využije zrušení daně.

Současně další kompenzací je prodloužení doby, pro kterou platí osvobození od daně a to z 5 na 10 let, který bude platit pro nemovitosti nabyté po 1. lednu 2021. Jedná se však pouze o osvobození od daně u prodeje nemovitostí, ve kterých vlastník neměl trvalé bydliště. Pokud jde o nemovitost k vlastnímu bydlení, časový test pro osvobození zůstává dva roky.


Zdroj: hypoindex.cz

Zpět na výpis článků
Získejte výhodný hypoteční úvěr online
1 rok
30 let
1 rok
10 let

K úvěru a finanční informace

K domácnosti, bydlení, kontakt

Zaslat nový ověřovací kód

Proč si nás vybrat

Používáme nejvyspělejší technologie na zpracování hypoték
Vždy navrhujeme individuální úrokové sazby
Možnost odborných hypotečních konzultací
Top-hypotéku řeší jen ti nejlepší hypoteční specialisté

Hypoteční novinky

Na co si dát pozor u hypotéky: Rada od hypotečního specialisty

květen 2024

Hypotéka je dlouhodobý finanční závazek, který může výrazně ovlivnit vaši ekonomickou situaci. Proto je důležité seznámit se s mnoha aspekty…

Číst celý článek

ČNB snižuje úrokové sazby: Jaký to bude mít dopad na hypotéky?

březen 2024

Dne 20. března 2024 Česká národní banka (ČNB) na svém zasedání snížila dvoutýdenní repo sazbu o 0,5 procentního bodu na 5,75 %.

Číst celý článek

Potřebujete rychle s něčím poradit? Neváhejte nás kontaktovat!

Telefon +420 776 412 910
Pondělí - Pátek 9.00 - 18.00

Srovnáváme pro vás nabídky všech hypotečních bank v ČR