Žádat o hypotéku ještě tento rok nebo raději počkat?

listopad 2020

Mnoho lidí zvažuje žádost o hypotéku ještě do konce roku 2020. Aktuální sazby atakují historická minima, klesají až k hranici 2% a jsou tak jedny z nejvýhodnějších za poslední 3 roky. I přes ekonomické dopady koronavirové krize poptávka po úvěrech na bydlení, a také investice, neklesá. Poslední měsíce patří k nejlepším v historii co do objemu sjednaných hypoték. 

Pokud máte v blízké době v plánu financovat bydlení pomocí hypotéky, pravděpodobně zvažujete, zda má smysl stihnout její vyřízení ještě do konce tohoto roku. Přestože ČNB v reakci na koronavirovou krizi zmírnila předchozí restrikce, banky udržovaly relativně konzervativní přístup. Omezující parametry některé banky zachovaly, jiné je postupně uvolnily, ale prakticky všechny bez výjimky zavedly různá omezení reagující na ekonomické dopady koronavirové epidemie.

Omezení se ale netýkají jen zaměstnanců, a to především se smlouvou na dobu určitou, nýbrž také podnikatelů. Ze strany banky to může znamenat pečlivější prověřování a tím pádem i více práce s hledáním vhodného řešení pro klienta. Nalezení vhodné banky pro kladné vyřízení žádosti o úvěr je v současnosti o to důležitější u podnikatelů, kteří využívají výdajový paušál. To znamená, že skutečné náklady podnikatele uplatňujícího výdajový paušál mohou být i výrazně nižší, některé banky aplikují u paušalistů takzvané předanění. V rámci mechanismů jednotlivých bank zde tak existují značné rozdíly a uznatelný příjem může být u různých bank i více než dvojnásobný.

U podnikatelů, jejichž ekonomickou aktivitu omezila koronavirová opatření, se to projeví v daňovém přiznání za rok 2020, které budou podávat v příštím roce. Dá se tak předpokládat, že daňová přiznání za rok 2020 budou dotčena koronavirovou krizí a OSVČ nebudou dosahovat na tak vysoké hypotéky jako letos. 

Zdroj: redakce Top-hypoteky.cz

Zpět na výpis článků
Získejte výhodný hypoteční úvěr online
1 rok
30 let
1 rok
10 let

K úvěru a finanční informace

K domácnosti, bydlení, kontakt

Zaslat nový ověřovací kód

Proč si nás vybrat

Používáme nejvyspělejší technologie na zpracování hypoték
Vždy navrhujeme individuální úrokové sazby
Možnost odborných hypotečních konzultací
Top-hypotéku řeší jen ti nejlepší hypoteční specialisté

Hypoteční novinky

Na co si dát pozor u hypotéky: Rada od hypotečního specialisty

květen 2024

Hypotéka je dlouhodobý finanční závazek, který může výrazně ovlivnit vaši ekonomickou situaci. Proto je důležité seznámit se s mnoha aspekty…

Číst celý článek

ČNB snižuje úrokové sazby: Jaký to bude mít dopad na hypotéky?

březen 2024

Dne 20. března 2024 Česká národní banka (ČNB) na svém zasedání snížila dvoutýdenní repo sazbu o 0,5 procentního bodu na 5,75 %.

Číst celý článek

Potřebujete rychle s něčím poradit? Neváhejte nás kontaktovat!

Telefon +420 776 412 910
Pondělí - Pátek 9.00 - 18.00

Srovnáváme pro vás nabídky všech hypotečních bank v ČR