Aktuálně o hypotečním trhu s naším specialistou
Jaké dopady měla pandemie koronaviru na hypoteční trh? A jak to bude s cenami nemovitostí? Ptali jsme se Martina Micky, hypotečního specialisty ze společnosti Premium Financial Services.
V souvislosti s pandemií koronaviru – jak dle Vás poznamenala tato krize hypoteční trh? Jak na současnou situaci reagují samotné banky, tedy jak se liší proces žádosti o získání hypotéky?
Paradoxně v době koronaviru objem uzavřených úvěrů v naší kanceláři významně vzrostl. Vysvětluji si to poklesem úrokových sazeb a tím zvýšenou poptávkou po financování nemovitostí. Vzhledem ke způsobu práce, který v naší kanceláři vedeme, jsme toho dokázali naplno využít a uspokojit tak potřeby násobně více klientů než v měsících předchozích. To vše i přes to, že ve všech bankách došlo ke zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték. Zde je potřeba vyzdvihnout fakt, že i přes uvolnění podmínek ze strany ČNB pro poskytování hypoték, šly všechny banky zcela opačným směrem a v rámci zabezpečení svého portfolia úvěrů podmínky zpřísnily, v některých případech poskytování úvěrů zcela zmrazily. Nicméně to nebránilo tomu, abychom i v této době dokázali zajistit úvěry našim klientům.
Banky stále nabízejí odklad splátek. Doporučil byste svým klientům, aby toho využili, případně co je třeba k odkladu splátek doložit?
Odklad splátek je velice ošidná věc. Na počátku celé pandemie po něm většina klientů volala a nemohla se ho dočkat, ačkoli to pro spoustu z nich nebylo vůbec nutné. Samotný proces je pak velice jednoduchý, i když se u každé banky trošku liší. Co ale považuji za velmi podstatné je to, že nikdo klientům neříká, že tento odklad splátek se propisuje do registrů a v případě podání žádosti o úvěr pak mají tito klienti problém nový úvěr získat. Řešili jsme dokonce několik případů, kdy klient s odkladem splátek, který nepotřeboval, ale zajistil si ho „jen tak pro jistotu“, neměl šanci získat úvěr na bydlení. Také je potřeba upozornit na fakt, že odklad splátek není jednoduché zrušit. Banky na to často nemají vhodný nástroj. Zde považuji za velké mínus velmi nedostačující a neúplnou informovanost ze strany bank a příslušných úřadů. Každopádně věřím, že takový nástroj již nyní nebude třeba.
Poslanecká sněmovna schválila zrušení daně z nemovitosti, ale zároveň omezila maximální částku úroků, kterou si lze za rok odečíst od základu daně – z nynějších 300 tisíc na 150 tisíc korun. Jak tato informace dle Vás ovlivní hypoteční a realitní trh a co byste klientům doporučil?
Pracuji v oboru již více jak dvacet let a pamatuji si, kdy tato daňová povinnost byla na straně prodávajícího. Už tehdy se mluvilo o tom, že je tato daň nespravedlivá a je potřeba jí zrušit. Vláda a parlament to vyřešili tak, že daň z převodu nemovitostí přejmenovali na daň z nabytí a povinnost převedli na kupujícího (zde pomíjím přechodné období, kdy se mohly strany dohodnout). Očekávání bylo takové, že to sníží ceny nemovitostí. Velmi podobně, jako když se např. měnilo DPH u pozemků se bohužel nestalo vůbec nic a ceny zůstaly stejné, rozhodně neklesly. Zejména vzhledem k masivní poptávce, která nyní na realitním a hypotečním trhu stále je, si myslím, že reálný dopad na trh s nemovitostmi to bude mít zanedbatelný. Samozřejmě, že je skupina klientů, kteří toho využijí a pokud váhali, tak nyní koupí. Dlouhodobý dopad ale v tomto směru neočekávám. Každopádně to je krok správným směrem.
Snížení limitu pro odečet úroků z hypoték ze základu daně na polovinu vidím jako krok, který nezapadá do vládní politiky podpory bydlení. Pokud si totiž klient koupí nemovitost od developera, pak už nyní byl tento nákup od daně z nabytí osvobozen. Takového klienta se tedy tato změna netýká a naopak v tomto případě to pro něj bude znamenat faktické vyšší zdanění na dani z příjmu.
Potřebujete poradit i s Vaší hypotékou? Zeptejte se našich hypotečních specialistů!
Zdroj: redakce Top-hypoteky.cz
Zpět na výpis článků