Hypotéka a rozvod
Rozvod je složitý etický, právní a společenský problém, který přesahuje z oblasti rodinného práva i do dalších oblastí. Dotýká se života manželů a dětí, ale i jejich majetkových poměrů. Rozvodové řízení může proběhnout tzv. dohodou či nespornou cestou ve smyslu o rodině, kdy si manželé dohodnou nejen samotný rozvod, ale i majetkové vyrovnání. Jak takové vyrovnání společných závazků můžeme snadno řešit?
Prodej nemovitosti
Častým způsobem řešení je nemovitost prodat. Nezapomínejte však, že je dům, čí byt zatížený hypotečním úvěrem. Pokud máte trochu štěstí a prodáváte v době končící fixace, po prodeji hypotéku doplatíte. Jestliže je do fixace daleko, naúčtuje si banka poplatky, odvíjející se od výše mimořádné splátky. Může jít i o stovky tisíc korun.
Nemovitost lze prodat i s hypotékou. Když seženete zájemce, který je dostatečně bonitní a bude souhlasit s podmínkami úvěru, banka proti nebude. Vzhledem k současným nabídkám bank, však takovéhoto zájemce budete hledat těžko, pokud to jen trochu jde, počkejte s prodejem do fixace.
Pořizujete opět nové bydlení, nebo jste zůstali na úvěr sami a potřebujete refinancovat? Využijte naši hypoteční kalkulačku. Porovnáme Vám nejlepší nabídky.
Hypotéku převezme jeden z manželů
Snad ještě častější variantou než prodej je, že si jeden z páru chce nemovitost nechat. Vyvázat druhého a převzít celý hypoteční úvěr možné je, a nemusí to být problém i mimo fixaci.
„Změna hypotečního úvěru proběhne formou dodatku ke smlouvě, který je zpoplatněn dle sazebníku banky. Nestojí však tolik, jako poplatky za refinancování úvěru mimo fixace. Bance stačí doložit dostatečný příjem toho z manželů, který si úvěr ponechá. Banka čeká se změnou na rozsudek soudu. Je tedy potřeba doložit rozdělení společného jmění, majetkové vypořádání manželů.“ vysvětluje ředitel společnosti Premium Finance.
Rozumné je řešit převod hypotéky s předstihem. „Před rozvodem lze hypotéku převést na jednoho z manželů pouze jediným způsobem: nechat si společné jmění manželů notářsky rozdělit. Pak může každý z manželů žádat a čerpat úvěry jen na sebe. Banky budou ale při posuzování bonity stále počítat výdaje za oba manžele, i když žádá pouze jeden s jediným příjmem. Až po šesti měsících od rozdělení společného jmění lze v posuzování bonity zohledňovat jen jednoho z manželů. Pokud máte rozdělené společné jmění manželů, máte k druhému stále vyživovací povinnost.“ dodává hypoteční specialista Premium Finance.
Dohoda
Další z možností je, že se manželé rozvedou a díky vzájemné dobré domluvě jeden z nich, případně společně, hypotéku bance splácí stále. Banka by měla být o změně rodinného stavu informována. Praxe je nicméně taková, že často se banka o rozvodu manželů nedozví, přestože je dle smlouvy povinnosti klientů banku informovat.
Zpět na výpis článků