Hypotéka na pronájem jako investice
Přemýšlíte o pořízení nemovitosti za účelem pronajímání, nebo jiného komerčního využití? Pokud disponujete prostředky, které chcete investovat do komerčních nemovitostí, ale k zakoupení celé nemovitosti Vám úspory zcela nestačí, pak využijte hypotéku na pronájem. Jaké jsou podmínky a v čem se liší od klasické hypotéky?
Účel úvěru a jeho výše
- Účel úvěru je zřejmý již z jeho názvu. Jedná se o koupi nemovitosti určené k pronájmu (byty, bytové domy, rodinné domy, rekreační objekty). Také výstavba a rekonstrukce nemovitostí určených k pronájmu.
- U tohoto druhu úvěru banky zpravidla poskytují prostředky do 80% odhadní ceny nemovitosti a je tedy nutná finanční spoluúčast žadatele. Úrokové sazby jsou nízko a totéž platí pro hypoteční úvěry, které nejsou primárně určené k řešení vlastního bydlení.
Příjmy a doba splácení
- Na splácení hypotéky můžete navíc použít i budoucí příjmy z nájemného. Tyto příjmy se k Vašim běžným příjmům přičítají již v okamžiku, kdy o hypotéku žádáte a tak zvyšují Vaše šance na získání hypotéky. Je nutné je prokázat na základě uzavřené nájemní smlouvy nebo smlouvy o smlouvě budoucí. Banky akceptují až 70% z těchto příjmů, jestliže jsou již zahrnuty v daňovém přiznání. Pokud zahrnuty nejsou, akceptují banky kolem 50% z výše těchto příjmů. Podmínky se však mohou v jednotlivých bankách lišit.
- Kde se hypotéka na pronájem oproti té běžné přeci jen trochu více liší, je v délce maximální splatnosti. Banky nabízejí splatnost většinou v rozmezí od 15 do max. 25 let, což je v porovnání s běžným úvěrem, který klient může rozložit v některých případech až na 40 let, podstatně méně.
- Před každou větší investicí je dobré si spočítat celkové náklady a návratnost investice. Podle zákona o daních z příjmu si nemůžete odečíst úroky z hypotečního úvěru na pronájem od základu daně. Obraťte se na kompetentního hypotečního poradce, který Vám pomůže spočítat nákladovost hypotéky a také Vám pomůže s výběrem toho nejlepšího úvěru.